Action Icon

Dobro caching

Tajomstvá, šifry, príbehy
Hľadanie, putovanie
Zábava, súťaž, hra
Spoznávanie kraja a histórie

Dobrocaching je hra zasadená do nášho regiónu, podobná geocachingu, obohatená o posolstvo filantropie. Hra vznikla v spolupráci nadácie so študentmi Obchodnej akadémie v Pezinku. Prostredníctvom nej spoznávate región, miesto, kde žijete, objavujete nové miesta, zoznamujete sa s históriou, prírodnými zaujímavosťami. 

Súťaž

V Pezinku a jeho blízkom okolí je ukrytých 21 schránok / cachiek. Vašou úlohou je ich nájsť. Schránky, prosím, nepoškodzujte. Pri hľadaní schránok sa snažte byť nenápadní a nepútať na seba pozornosť, to je aj cieľom geocachingu. Ak nájdete schránku, podpíšte sa do knižočky v schránke – vpíšte svoje meno a priezvisko a dátum, kedy ste schránku našli a školu, ktorú navštevujete (stačí skratka). Nič zo schránky neberte. Odpíšte si odkaz, ktorý v schránke nájdete. Z jednotlivých odkazov na konci poskladajte filantropický odkaz.

Ak nám odkaz zašlete na adresu revia@revia.sk, zaradíme vás do súťaže o let nad Malými Karpatami.

Súťaž trvá do 30.11.2016.

Odporúčanie: Prv než vyrazíte do terénu, prečítajte si všetky príbehy a na základe popisu skúste identifikovať približne lokality, miesta, kde sa schránky môžu nachádzať. Tak získate prehľad, trasu, kadiaľ sa máte vydať, aby ste schránky našli. Aby ste nebehali po meste z jedného miesta na druhé. Premyslite si postup a až potom choďte pátrať a hľadať.

Užite si hru. Uvítame každé postrehy, pripomienky a návrhy na adrese revia@revia.sk. Ďakujeme.

DOBROCACHING – príbehy, podľa ktorých nájdete ukryté schránky:

 1. Pamätihodnosť mesta sa nachádza na ulici s názvom totožným ako je meno známeho barokového maliara. Na jeho materinskom príbytku je umiestnená aj maliarova busta. Týmto veľkým menom nazvali aj jednu zo základných škôl v Pezinku. Schránka je skrytá vo veľkej drevine s kmeňom na mieste rovnako vzdialenom od okrajov na jarmoku.
 2. Miesto, ktoré hľadáte súvisí s dlhou tradíciou pestovania vínnej révy v starom vinohradníckom Je spojené s menom, ktoré preslávilo tento čarovný mok spod Karpát. Meno je taktiež zhodné s menom gitaristu zo skupiny Smola a hrušky. Hľadaný objekt sa však nenachádza priamo na mieste, ktoré ochraňuje svätý Hurban, ale pri domčeku, ktoré s týmto menom súvisí. Stačí, ak budete nasledovať náučný chodníček, tam domček jediný, ktorý sa tam nachádza, nájdete. Cieľom vášho hľadania je miestečko medzi dvoma kameňmi pri terase smerom k viniciam.
 3. Na mieste, ktoré kedysi nepatrilo Pezinku sa nachádza miesto, kam obyvatelia Pezinka chodia očistiť svoje duše. Nie len Pezinčania sa tam ocitnú, keď majú psychické problémy. Po tom mieste je pomenovaná aj jedna ulica, ktorú máte nájsť. Schránka sa nachádzapri mieste, kde je bývalý cintorín pri ktorom sa zachovala pôvodná časť múru a dva kamenné náhrobky. Hľadajte Na stenách sú rôzne nápisy. Kríž je tvorený z kovovo-tŕňovej koruny. Schránka nachádza na Cajlanskej ulici v okolí elektrického zariadenia.
 4. Príbeh sa píše o mestskom kapitánovi, ktorý z vlastnej činorodosti a aj vďaka dušiam, poisťovni a podpory mesta založil zbor presne na meniny Malvíny v roku 1874. Ten patril medzi najstaršie zbory na Slovensku a zohrával významnú úlohu pri hasení veľkých táborákov. Neďaleko sa nachádza aj skulptúra svätého zakladateľa zboru. Skrytý poklad nájdete pri zvoniacej bašte.
 5. Už v stredoveku si obyvatelia Pezinka cenili liečivé schopnosti minerálneho prameňa. Voda v nich liečila ,,z vonku ako aj z vnútra“ . Údajne liečila široké spektrum chorôb. Tento prameň stále tečie a dosiaľ nestratil žiadnu zo svojich výnimočných vlastností. Odporúčam kúsok sledovať po prúde potôčik. Ten vás privedie na miesto, ktoré dýcha históriou.
 6. Schránku treba hľadať na ulici, ktorej názov sa spája s remeslom. Je umiestnená v tom, čo ľudia stavali okolo mesta. Chránilo ich to pred nepriateľmi. Pred miestom, kde je geoška ukrytá stojí kríž s Ježišom Kristom.
 7. Kedysi dávno v boji za nezávislosť poslalo Francúzsko do Ameriky svojich vojakov. O niekoľko rokov neskôr im chceli vyjadriť sympatie novej republiky a tak si dali postaviť zmenšenú podobu niečoho čo sa nachádza aj v Pezinku a čo stojí na ostrovčeku pred New Yorkom a je symbolom Ameriky.
 8. Hľadaj na ulici, ktorá ma totožný názov s historickou časťou Pezinka. Budova, v ktorej sa pred 250 rokmi medzi kameňmi drvila múka sa dnes na teba zo stien nasiaknutých históriou budú dívať insitné diela. Tieto kreatúry sú ako jediné na Slovensku zoskupené práve tu. Cieľ svojej cesty nájdeš pred parkoviskom v úzkej uličke vľavo medzi kríkmi. Biela schránka umiestnená na stĺpe skrýva to čo hľadáš.
 9. Táto ulica je pomenovaná po veľmi významnom slovenskom občanovi. Tento človek sa stal našou ikonou vo svete politiky, stal sa prvým čeko-slovenkým ministrom vojny. Jeho pamätník, pri ktorom sa nachádza hľadaní schránka patrí k najkrajším na Slovensku. Táto ulica sa nachádza na juh od zámockého parku.
 10. Miesto, ktoré hľadáš je jedno z najstarších miest spojené s výrobou oranžových kvádrov, ktoré slúžili na výstavbu mnohých budov, stavieb a domov. Toto miesto tvorilo zdroj príjmov mnohým ľuďom, to sa ale v roku 1964 zmenilo, keď vypukol na tomto mieste veľký požiar, ktorý mnohé zničil a veľa ľudí prišlo o prácu. Pred areálom je rampa na autá, pod ktorou sa nachádza hľadaná schránka.
 11. Názov ulice, na ktorej sa nachádza hľadaná pamätihodnosť mesta je súhlasný s názvom sústavy, v ktorej sa nachádza naša matka Zem. Medzi rodinnými domami sa veľmi nenápadne rozprestiera miesto posledného odpočinku pre ľudí, ktorí boli v časoch 2. svetovej vojny najviac nenávidenými a utláčanými ľuďmi hlavne v Nemecku. Tí, ktorí sa vrátili sa po čase sťahujú najmä do Izraela. To, čo hľadáš, nájdeš ukryté pri vchode pod kúskami zvetraného zemského povrchu.
 12. Hľadaná stavba podnietila získanie prvých mestských privilégií. Názov miesta, na ktorom sa nachádza je identický s názvom historickej budovy, ktorú nájsť je cieľom. Na poschodí vo východnej časti bola súdna sieň. Na prízemí sa okrem malých obchodov nachádzal aj byt mestského sluhu. Hľadáčik nájdeš ukrytý v korune stromu.
 13. V minulosti bola postavená v roku 1754 pravdepodobne ako pamätník veľkej morovej epidémie, ktorá postihla Pezinok v rokoch 1711 – 1713, ktorej patrónkou bola svätá Rozália z Palerma, ktorá bola takisto proti moru. Podľa jej názvu dostal názov aj neďaleký Areál zdravia. V roku 1998 ju obnovil kapucínsky kňaz P. Hubert Ferdinand Müller OFMCap. Keď ju nájdeš podrobne si ju prezri, ale pozor, nič nerozoberaj ani nenič.
 14. Ak stále tvoje srdce túži,
  pátrať po tej mojej skrýši,
  mal by si sa vydať tam,
  kde ten gróf psov pochoval.
  kde srdce mesta vyniká.
  Záhrada to veliká.
  V ľavo choď a nemaj strach,
  že kŕdeľ pávov je ti v pätách.
  Až zbadáš centrum pokračuj,
  ďalej len múr následuj.
  Vôkol všade krásne stromy, no jeden niečim vyniká,
  pristúp, prezri a zbadáš hneď, že je v ňom diera veliká.
 15. Dominantou starého vinohradníckeho mesta je niekdajšie vodné sídlo s rozsiahlou zeleňou a neobyčajnými drevinami navôkol, kde v dnešných časoch v jeho podzemných miestnostiach prebýva Národný salón vín. Ak prejdeš úvodnými vrátami a budeš sa priamo držať cesty tak sa dostaneš k svietidlu. Pri svietidle rastú dve dreviny s jedným kmeňom a v ich stržni tajomná krabička leží. V krabičke nájdeš to, čo hľadáš.
 16. Centrum mesta Pezinok oddeľuje od južnej časti mesta kamenný múr, v ktorom sa nachádza ulička V minulosti tam mal mať domček ten čo rád hlavy stínal. Schránku nájdete oproti pri pohľade či už sedíte na káve alebo si dáte učesať vlasy. Pohľad zamerajte na štrbinu na múre, ktorú spestruje v pozadí strom.
 17. Tam kde raz skončím ja a aj ty, odpočíva Laicus.
  Čestný človek, ktorý mohol
  byť učiteľom nám všetkým.
  Ten, po ktorom ulica pomenovaná je
  odpočíva na tom mieste.
 18. Už v minulosti malo každé remeslo svojho patróna. Pezinský haviari si za svojho patróna zvolili Sv. Klementína. Na počesť svojho patróna si určili nejaké miesto v chotári, kde mu prinášali rôzne kvetinové a iné dary. Hľadaná cashka sa nachádza niekde v okruhu asi 160-tich stôp cez cestu v korunách lipy ktorá je naľavo od pomníka.
 19. Hľadáme budovu v lese, ktorú dal postaviť divadelný krúžok Ferka Urbánka. Staval ju majster Jozef Ondrovič. Budovu tvorí kamenná kruhová rotunda, na ktorej je  nápis: TAK BOH MILOVAL SVET. KU CTI A SLÁVE BOŽEJ POSTAVENÉ 1940. Schránku hľadajte ukrytú medzi kamením.
 20. Ulica, nazvana podla starozakonneho svätca, tvorcu tabúľ s 10 božími prikazaniami, ukryva v sebe poklad v nadobe bez rohov. Malý poklad nájdete medzi dvomi skrinkami ktoré v sebe ukrývajú šťavu ktora dodáva svetlo našim domovom. 
 21. Hľadáte budovu v centre mesta, ktorou prejde najviac ľudí v Pezinku. Radí sa medzi najstaršie stavby svojho druhu. V minulosti tu žila rodina Schellbergerova, pretože otec rodiny Vojtech tu pracoval na najvyššej pozícii. V deň pohrebu na jeho rozlúčku pískali všetky dopravne prostriedky, ktoré prešli touto budovou. Za stánkom smerom zo stanice, kde je len jeden únik preč nájdete to po čom pátrate. 

 

 Partneri projektu

                   

Ďakujeme